Resumé je životopis s přidanou hodnotou. Jak na něj?

První krok, do kterého se budete muset pustit před hledáním práce, je vytvoření životopisu. Jde o dokument, který může rozhodnout o vaší budoucnosti, a proto se vyplatí ho pořádně „ vymazlit“. Zvolit můžete buď klasické strukturované CV, nebo resumé. Jaký je mezi těmito typy profesního životopisu rozdíl? 

Rukama personalistů a headhunterů projdou stovky životopisů. A většinou je jeden jako druhý. A vaším cílem je, aby HR specialistu zaujal právě ten váš. Pokud tedy životopis zpracujete jinak než ostatní uchazeči, získáte konkurenční výhodu zvýšíte šanci, že si vás personalista zapamatuje. A to může být první krok k úspěchu.

Není životopis jako životopis

Většina lidí k reakci na pracovní inzerát přikládá tradiční strukturované CV, které ve stručných bodech shrnuje dosavadní pracovní zkušenosti uchazeče. Pokud jde o rozsah CV, je ideální, když se vám podaří profesní historii shrnout na jednu stránku. Všechny informace tak budou na jednom místě, což personalistovi ušetří čas. A také se nestane, že se mu někam zatoulají další stránky dokumentu.

Kreativní profese, jako jsou grafici, copywriteři nebo ilustrátoři, mohou k životopisu připojit také odkaz na své portfolio neboli vizuální prezentaci svých dosavadních prací. Konkrétní podoba realizovaných projektů personalistovi mnohdy řekne více než jen strohý výčet pozic.

Řekněte víc o své osobnosti

Pokud nechcete zůstat jen u seznamu dosavadních zkušeností, můžete své CV přetransformovat do podoby resumé. To pochází z angloamerického prostředí a více než o konkrétních pracovních zkušenostech vypovídá o schopnostech a celkovém nastavení uchazeče. Resumé díky tomu personalistovi poskytuje komplexnější obrázek o osobnosti uchazeče o práci.

V resumé můžete kromě pracovních zkušeností vypíchnout i své pracovní úspěchy, zmínit absolvované kurzy a získané certifikace nebo zdůraznit své silné stránky. A to jak slovně, tak třeba i graficky. K tomu vám poslouží jednoduché grafy, stručné infografiky nebo třeba piktogramy odkazující ke konkrétním dovednostem nebo vlastnostem. V resumé zkrátka neprodáváte jen svou pracovní historii, ale i svou osobnost.

Když zmíníte konkrétní dovednosti, můžete tím personalistovi usnadnit rozhodování. V čem? Pokud uchazeč ve strukturovaném CV uvede, že tři roky pracoval jako projektový manažer, může to znamenat prakticky cokoliv. Ale když napíše, že z pozice projektového manažera vedl desetičlenný tým, kterému se podařilo meziročně zvýšit tržby o 50 %, vypoví to o jeho schopnostech mnohem více.

Získejte konkurenční výhodu díky resumé

Dává vám to smysl? Vytvořte si své vlastní resumé! Pokud jde o grafické zpracování, najdete na internetu celou řadu vzorů a templatů, které vám naznačí, jakou cestou se můžete vydat. Většina z nich je ovšem přizpůsobena potřebám zahraničních personalistů, které se vždy nemusí shodovat s těmi českými. Obsah resumé proto upravte na míru pozici, o kterou se chcete ucházet, nebo si na pomoc vezměte specialistu, který vám poradí, jaké informace byste měli vypíchnout.

A pozor! Mějte také na mysli, že resumé není použitelné univerzálně. Jestliže se chcete hlásit například do státní správy, vědecké instituce nebo velmi formální  firmy, která si zakládá na tradicích a uměřenosti, kreativní resumé asi nebude ta správná volba. V takovém případě raději vsaďte na klasiku v podobě  informačně nasyceného strukturovaného CV. V tomto případě totiž platí, že méně je více.

Zdroj obrázků: pexels.com, pixabay.com, freepik.com

Zakladatelka My Résumé, kariérní konzultantka a nadšenkyně do osobního marketingu s více než 8 lety zkušeností s poradenstvím a identifikací unikátních kompetencí klientů. Perfekcionistická designérka a podnikatelka, která ráda sdílí zkušenosti a seznamuje se se zajímavými lidmi.

5 tipů, jak získat zkušenosti při startu kariéry

5 tipů, jak získat zkušenosti při startu kariéry

Bez praxe nejsou koláče. Jenže jak ji získat, když většina firem upřednostňuje kandidáty se zkušenostmi? To je otázka, kterou si po neúspěšném pohovoru pokládá nejeden uchazeč o práci. Mrkněte na způsoby, které vám se získáním praxe pomohou. Všechny začátky jsou...

read more
Jak zajistit, abyste personalistu zaujali právě vy?

Jak zajistit, abyste personalistu zaujali právě vy?

Personalista je něco jako lovec diamantů. Jeho úkolem je mezi stovkami obyčejných kamenů najít ten, který má obrovskou hodnotu. Tím diamantem je kandidát, jenž zapadne do týmu tak přesně jako poslední chybějící dílek do skládačky. Jaké úvahy se mu honí hlavou? A jak...

read more

Zpracování do 72 hodin od předání podkladů

Práce snů ani další příležitosti, při kterých se člověk musí kvalitně prezentovat, rozhodně nepočkají. Pokud máte vybranou šablonu a připravené všechny materiály, garantuji zpracování do 72 hodin od předání kompletní dokumentace. 

Potřebujete své résumé dříve? Využijte možnosti express zpracování do 24 hodin od předání potřebných materiálů. 

Domluvte si nezávaznou online schůzku

Chcete konzultovat možnosti zpracování svého résumé? Dejte nám vědět, rádi se s vámi sejdeme na online schůzce nebo zavoláme a probereme vaše představy a možnosti zpracování.