Co je osobní značka a k čemu je dobré ji budovat?

Osobní značka, osobní brand nebo personal branding. To jsou buzzwordy, které se v posledních letech skloňují v byznysu, marketingu i oblasti HR. Všechny pojmy spolu souvisí –⁠ označují snahu jednotlivců či firem vytvořit si pevné místo na trhu spojené s konkrétními charakteristikami, konotacemi a určitou přidanou hodnotou. 

Pokud chce člověk uspět mezi konkurencí, musí si v oblasti, které se věnuje, „udělat jméno“. To znamená vybudovat si určitou pověst, vypíchnout vlastnosti, kterými se odlišuje od ostatních, a dát o sobě a svých službách vědět. Zkrátka se stát aktivním spolutvůrcem své kariéry a vlastní pozice na trhu, ať už se profesně pohybujete v jakékoliv oblasti.


Budování značky je vědomý a dlouhodobý proces, který rozhodně netrvá týdny nebo měsíce, ale spíše roky. Cílem je odlišit se od konkurence, dodat podnikání „něco navíc“ a rozvíjet aktivity, díky nimž si zákazníci při vyslovení jména či názvu firmy vybaví konkrétní tvář nebo výrobek. Tedy stvořit něco jako ideální obraz toho, jak by měla osoba nebo značka navenek působit.

Dejte ostatním vědět, v čem jste jedineční

Osobní značka nebo také osobní brand je soubor hodnot, vlastností a asociací, které by se lidem měly vybavit s souvislosti s konkrétním  jedincem v souvislosti s jeho pracovními aktivitami.  Cílem vytváření osobního brandu je odlišit se od konkurence a vytvořit si silné postavení na trhu skrze vlastnosti, které jsou pro danou osobu nebo službu, kterou nabízí, unikátní.

Jde tedy o promyšlený systém sebeprezentace, který jedinci přináší konkurenční výhodu a upevňuje jeho postavení v oboru, jemuž se věnuje. Silná osobní značka by měla být srozumitelná, snadno zapamatovatelná a základní pilíře, na kterých stojí, by se v čase neměly měnit. Strategie budování osobní značky se označuje jako personal branding.

Tápete? Někdy stačí malé nakopnutí

Správně nastavená osobní značka zlepší vaše postavení na trhu a dodá vám i vašim produktům důvěryhodnost. Zvyšuje tak šanci, že se na vás obrátí noví zákazníci, kteří potenciálně zvýší váš zisk. Ale kromě toho vám pomůže vytvořit image odborníka, který svému oboru rozumí, dobře se v něm orientuje, a navíc ho jeho práce baví.

To zní dobře, nemyslíte? Pokud si chcete vytvořit vlastní osobní značku, ale nevíte, kde začít, může vás v začátcích nakopnout konzultace s kariérním poradcem Ten se na vaše podnikání dokáže podívat komplexně, s odstupem a konstruktivně ho zhodnotit. Pomůže vám si ujasnit, jaké jsou vaše silné a slabé stránky a v čem jste jiní –⁠ a třeba i lepší –⁠ než vaši konkurenti. A to je první důležitý krok k tomu, abyste mohli vybudovat skutečně silný osobní brand.

Zdroj obrázků: pexels.com, pixabay.com, freepik.com

Zakladatelka My Résumé, kariérní konzultantka a nadšenkyně do osobního marketingu s více než 8 lety zkušeností s poradenstvím a identifikací unikátních kompetencí klientů. Perfekcionistická designérka a podnikatelka, která ráda sdílí zkušenosti a seznamuje se se zajímavými lidmi.

5 tipů, jak získat zkušenosti při startu kariéry

5 tipů, jak získat zkušenosti při startu kariéry

Bez praxe nejsou koláče. Jenže jak ji získat, když většina firem upřednostňuje kandidáty se zkušenostmi? To je otázka, kterou si po neúspěšném pohovoru pokládá nejeden uchazeč o práci. Mrkněte na způsoby, které vám se získáním praxe pomohou. Všechny začátky jsou...

read more
Jak zajistit, abyste personalistu zaujali právě vy?

Jak zajistit, abyste personalistu zaujali právě vy?

Personalista je něco jako lovec diamantů. Jeho úkolem je mezi stovkami obyčejných kamenů najít ten, který má obrovskou hodnotu. Tím diamantem je kandidát, jenž zapadne do týmu tak přesně jako poslední chybějící dílek do skládačky. Jaké úvahy se mu honí hlavou? A jak...

read more

Zpracování do 72 hodin od předání podkladů

Práce snů ani další příležitosti, při kterých se člověk musí kvalitně prezentovat, rozhodně nepočkají. Pokud máte vybranou šablonu a připravené všechny materiály, garantuji zpracování do 72 hodin od předání kompletní dokumentace. 

Potřebujete své résumé dříve? Využijte možnosti express zpracování do 24 hodin od předání potřebných materiálů. 

Domluvte si nezávaznou online schůzku

Chcete konzultovat možnosti zpracování svého résumé? Dejte nám vědět, rádi se s vámi sejdeme na online schůzce nebo zavoláme a probereme vaše představy a možnosti zpracování.